Akrobatikus Rock and Roll
A rock and roll és swing táncok közül az akrobatikus rock’n roll az egyetlen versenysport. Ez a műfaj sokkal inkább sport mint tánc. Hobby szinten e táncot nehezen lehet koncerteken, tánctermekben, bálokon vagy utcai rendezvényeken kipróbálni. Ha szeretnénk rokis táncbemutatót látni, akkor egy-egy fellépésre vagy versenyre kell mennünk.
Mit igényel az akrobatikus rocky
Az akrobatikus rock and roll egyszerre igényel nagyon komoly állóképességet, dinamikát, lazaságot és erőt. Az alaplépés (kick ball change, kick) nem túl bonyolult, de pontos kivitelezése sok gyakorlást igényel. A páros az edzéseken koreográfiát gyakorol be, amelybe a tánckategóriától függő számú és nehézségű akrobatikát tesznek be.
A tánc eredete
Ez a versenysport a ’70-es években indult igazán fejlődésnek – az alap itt is az ’50-es évek különböző rock & roll táncstílusai voltak. Míg korábban a stílus volt ami megkülönböztette egymástól a táncokat (ld. lindy-hop, hollywoodstyle, boogie-woogie, jive), az akrobatikus rock’n roll-ban már a látványos akrobatikus elemek dominálnak, a zene tulajdonképpen másodlagossá vált. FrankieManning és társai a ’30-as és ’40-es években órákat töltöttek el egy-egy “air step” megalkotásával és kivitelezésével, – manapság az akrobatikus rock roll-t táncolók ugyanezt teszik csak sportosabban, dinamikusabban és nagyobb erőkifejtéssel.
A ’70-es évekig az akrobatikus figurákat ún. lapos lépéssorokkal táncolták. ReneSagarra fejlesztette ki az első ún. ugrólépést. Ez már jóval sportosabb és nehezebben kivitelezhető volt a figurák és a tánc közben, mint az előzőek. Ma már versenyeken ez a 9-es alaplépés a kötelező, mivel a korábbiak a különböző erőkifejtések, végrehajtási módok tekintetében összehasonlíthatatlanok voltak. Ugrólépés a súlyláb kiemelkedése vagy elmozdulása a talajtól, miközben a másik láb egy ún. kicket végez. Ilyenkor a súly nagy része a lábfej elülső részén van, miközben szinte a teljes talp a talajon marad – csak a sarok enyhe talajérintése lehetséges. A mozgás kivitelezése során a felsőtest és a fej egyenesen marad, a kartartás mindig kontrollált – nem lógnak vagy himbálóznak és az alaplépés kivitelezése közben hangsúlyozzák a mozgást (például a kar oldalra, vízszintesen való kinyújtása).
Akrobatikus rock and roll versenyek
Az első Akrobatikus rock and roll versenyeket az 1970-es években rendezték. Az akrobatika és a temperamentum mellett sportos jelleget is tükrözött a mozgás, s ez megfelelt az ifjúkori dinamikának. Európában Németország járt az élen e tekintetben, s az ottani szövetség a világ egyik legnagyobb rock’n’roll szervezetévé vált. A világ csúcsszövetségén, a World Rock’n’RollConfederationben (WRRC) – amely több, mint harminc nemzetet tömörít – a német szövetség nemcsak nagyságát tekintve játszik jelentős szerepet, hanem azért is, mert a német rock’n’rollosok a legeredményesebbek közé tartoznak.
Nemzetközi szinten 1985 óta versenyeznek együtt a sportolók amatőr és profi szinten több osztályban. Az alsóbb osztályokban (children, youth, junior) az akrobatikákat korlátozzák vagy tiltják. Felnőtt kategóriában (“C”, “B”, “A”) is szabályozzák az akrókat (el lehet-e engedni a lányt akró közben, mely tengelye körül fordulhat a lány a levegőben, milyen magas lehet egy akróstb). 1990 óta a Világ- és Európa-bajnokságokon kívül rendszeresen rendeznek ún. Világkupákat (World Masters sorozat), amelyek alapján összeállítják a világranglistát. Az “A” osztályos Masters versenyek a sportág leglátványosabb elemeit mutatják be, itt láthatóak dupla szaltók, különféle tornában látott elemekkel (csavart szaltó, előre/hátra bicska helyzetben, nyújtott testű szaltó stb), különböző fajta leérkezésekkel (talajra, fiú vállára, fiú hátára, fiú ölébe stb).
A Masters versenyek K.O.rendszerben zajlanak, tehát 2 páros letáncolja egymás mellett a koreográfiáját, majd a páratlan számú tagból álló zsűri (5 vagy 7 fő) vagy az “A” helyen vagy a “B” helyen álló párost juttatja tovább. Így lényegében a sorsoláskori szerencsének is szerepe van. A Masters versenyeket – miként a boogie-woogie és lindyhop kategóriáknál is, – a WRRC rendezi.
Manapság az akrobatikus rock and roll külön kategóriát képez a divattáncversenyeken. A résztvevők az elő- és a középdöntőben saját zenére táncolhatnak, míg a döntőben már a helyszínen kapott zenére mutatják be kűrjüket. Egy-egy akrobatikus rock and roll verseny óriási sikert arat a közönség köreiben.Szegeden utoljára 2004-ben volt táncverseny, reméljük hamarosan a tánc oktatással foglalkozó Kozmosz tánciskola is megszervezhet egy színvonalas megmérettetést.
Csak nálunk, kipróbálhatod, milyen az igazi akrobatikus rock and roll tánc Szegeden, táncóra Szeged az AGÓRÁBAN és Deszken a Falúházban!